Chcesz zarabiać wypełniając płatne ankiety online. Wybór jest spory. W polskim Internecie funkcjonuje kilkanaście serwisów umożliwiających taką formę zarobkowania. My polecamy pięć z nich: iwadi.pl, superankiety.pl, mypanellab.com, platneankietyonline.plswiatankiet.pl, jambosurveys.com. Wszystkie wymienione serwisy to polskie firmy, a więc z obsługą w języku polskim.

Więcej adresów znajdziesz na naszej stronie w sekcji Płatne ankiety.

Na świecie podobnych stron jest znacznie więcej. Nie wszystkie są jednak dostępne w Polsce. Powód jest prosty. Firmy badawcze bardzo rygorystycznie podchodzą do doboru tzw. próby badawczej. Inaczej mówiąc do doboru osób (respondentów) do badania.

Aby upewnić się, że daną ankietę (np. ankietę dotyczącą popularnej sieci kawiarni) wypełnią tylko osoby mieszkające w Polsce firmy badawcze stosują tzw. geo-blokowanie dostępu do panelu online. To znaczy, że panel badawczy w momencie rejestracji użytkownika automatycznie sprawdza numer IP, z którego dana osoba się łączy i w ten sposób weryfikuje z jakiego kraju pochodzi użytkownik. Adres IP jest w tym przypadku czymś w rodzaju kodu pocztowego. W ten sposób tylko osoby z danego kraju mogą założyć konto w danym panelu i wypełniać ankiety online. Kolejnym etapem weryfikacji uczestnika panelu jest tzw. metryczka, czyli informacja zawierająca dane identyfikujące respondenta.

Co potrzeba, aby rozpocząć zarabianie pieniędzy?

Wystarczy komputer z dostępem do Internetu i konto e-mail. Tak, to wszystko. Tu nie ma rozmów rekrutacyjnych, ani testów wiedzy. Rejestrujesz się. Uzupełniasz swój profil i zaczynasz zarabiać. Najczęściej będziesz jeszcze potrzebował konto PayPal. W ten sposób większość paneli badawczych przelewa wynagrodzenie za wypełnione ankiety. Czasami wynagrodzenie płatne jest w postaci zasilenia karty podarunkowej. Niektóre panele pozwalają również na przekazanie środków na wybrane organizacje charytatywne. W ten sposób możesz pomóc innym, do czego zachęcamy.

Jeśli nie masz konta PayPal możesz je założyć bezpłatnie. Konto jest całkowicie darmowe, a sam proces rejestracji szybki. PayPal zarabia na prowizji pobieranej od płatności i przelewów dlatego może utrzymywać konta swoich użytkowników za darmo.

Na co warto zwracać uwagę?

Sprawdź czy dany panel badawczy nie pobiera pieniędzy za udział w badaniach lub rejestrację. Jeśli tak jest, prawdopodobnie masz doczynienie z oszustem. W końcu to Ty masz zarabiać pieniądze.

Sprawdź czy panel nie obiecuje podejrzanie dużych zarobków. Udział w płatnych ankietach online to łatwa kasa, ale nie jest to najlepiej płatne zajęcie na świecie. Tego rodzaju zajęcie należy traktować raczej jako dorabianie do podstawowego wynagrodzenia niż główne źródło utrzymania.

Sprawdź czy panel spełnia zalecenia organizacji takich jak ESOMAR lub posiada certyfikację ISO. To dodatkowa gwarancja wiarygodności panelu.