Dziś przetestujemy i porównamy dla was dwa programy ankietowe służące do budowania kwestionariuszy, formularzy i testów online. Na warsztat idą SurveyLab i SurveyMonkey. SurveyLab jest narzędziem stworzonym nad Wisłą, ale w gronie klientów tej firmy są użytkownicy z różnych stron świata m.in. Dropbox, Deutsche Bank, BAT, AXA, OKI, KPMG, Wonga. SurveyMonkey jest firmą amerykańską, również działającą na całym świecie.

Ankiety mobilne

Oba narzędzia dobrze radzą sobie z ankietami mobilnymi, chociaż SurveyLab daje w tym zakresie trochę więcej możliwości. System nie tylko dostosowuje ankietę do wielkości ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana, ale również pozwala na ukrycie wybranych pytań w zależności od typów urządzeń. Na przykład wybrane pytanie można wyświetlić tylko na urządzeniach z dużym ekranem (PC / Laptop). Punkt dla SurveyLab.

Dodatkowo SurveyLab udostępnia aplikację mobilną (Android, iOS) umożliwiającą zbieranie odpowiedzi offline. Dzięki temu możesz przeprowadzić badanie ankietowe nawet gdy nie masz dostępu do Internetu.

Obsługa wielu języków

Znowu punkt dla produktu z nad Wisły. SurveyLab obsługuje dowolny język, w tym języki pisane od prawej do lewej strony takie jak Hebrajski, Arabski czy Perski. Za pomocą systemu można również tworzyć wielojęzyczne ankiety. SurveyMonkey mocno odstaje tu od konkurenta. Co prawda obsługuje różne języki, ale dana ankieta może być dostępna tylko w jednym wybranym języku. Jeśli chcemy tą samą ankietę udostępnić np. w dwóch językach musimy utworzyć dwie identyczne kopie kwestionariusza i przeprowadzić dwa niezależne badania, a na koniec połączyć wyniki ręcznie w Excelu lub innym narzędziu.

Praca grupowa

W SurveyLab funkcjonalność dostępna jest w pakietach Professional oraz Enterprise. System pozwala na dodanie dowolnej liczby użytkowników (pakiet Enterprise) oraz zarządzanie uprawnieniami dla poszczególnych ankiet. W pakiecie Professional mamy do dyspozycji dwa konta. Do użytkownika można przypisać również jedną z pięciu ról (Administrator, Manager, Edytor, Gość, Ankieter).

SurveyMonkey do skorzystania z funkcjonalności pracy zespołowej wymaga pakietu Gold. Każdy nowy użytkownik kosztuje tyle co nowy abonament, tak więc przy większej ilości użytkowników produkt robi się na prawdę drogi. Podobna funkcjonalność w praktyce jest pięć razy droższa w stosunku do SurveyLab. Brak możliwości zarządzania dostępem do poszczególnych ankiet, co jest kluczowe w przypadku pracy grupowej.

Obsługa użytkownika i wsparcie

SurveyLab zapewnia wsparcie w języku polskim i angielskim. Dodatkowo w ramach pakietu Enterprise zapewnia rozwój narzędzia na żądanie oraz możliwość dostosowania systemu do potrzeb klienta. SurveyMonkey niestety nie zapewnia wsparcia w języku polskim. Chociaż strona jest przetłumaczona na wiele języków nie ma wśród nich niestety polskiego.

Analiza danych

Oba programy ankietowe pozwalają na eksport wyników ankiet do formatów CSV, Excel, PowerPoint, PDF oraz SPSS. Oba narzędzia umożliwiają również tworzenie tabel krzyżowych, chociaż SurveyLab ma tą funkcjonalność znacznie lepiej rozbudowaną. Tabele krzyżowe w SurveyLab mogą być wielowymiarowe. System dodatkowo automatycznie liczy test zgodności chi-kwadrat dla analizowanych zmiennych. To duże ułatwienie, ponieważ od razu widzimy czy korelacja jest istotna statystycznie czy nie.

Porównanie wybranych funkcjonalności

SurveyLabSurveyMonkey
Ankiety mobilneTakTak
Obsługa wielu języków / wielojęzyczne ankietyTakNie
Praca grupowaTakNie
Zaawansowane rodzaje pytań (Heat Mapa, Hot Spot)TakNie
Obsługa klienta w języku polskimTakNie
Bezpieczeństwo (SSL / HTTPS)TakTak
Eksport wyników do CSV, Excel, SPSSTakTak
Tabele krzyżoweTakTak
Serwery na terenie EUTakNie
Zgodność z RODO (GDPR)TakNie
Rozwój narzędzia na żądanieTakNie

Uwagi. Rynek narzędzi do samodzielnego prowadzenia projektów badawczych online bardzo dynamicznie się zmienia. Zmieniają się również opisane programy ankietowe i ich funkcjonalności. Oznacza to, że opisywane funkcjonalności w przypadku obu narzędzi mogą (w pewnym zakresie) odbiegać od przedstawionego opisu jak będziesz go czytać.