Dziś przetestujemy i porównamy dla was dwa programy ankietowe służące do budowania kwestionariuszy i testów online. Na warsztat idą MySurveyLab i SurveyMonkey. MySurveyLab jest narzędziem stworzonym nad Wisłą ale w gronie klientów firmy są użytkownicy z różnych stron świata m.in. Dropbox, Deutsche Bank, BAT, AXA, Wonga. SurveyMonkey jest firmą amerykańską.

Ankiety mobilne

Oba narzędzia ładnie radzą sobie z ankietami mobilnymi, chociaż MySurveyLab daje w tym zakresie trochę więcej możliwości. System nie tylko dostosowuje ankietę do wielkości ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana ale również pozwala na ukrycie wybranych pytań w zależności od urządzenia. Punkt dla MySurveyLab.

Obsługa wielu języków

Znowu punkt dla produktu z nad Wisły. MySurveyLab obsługuje dowolny język w tym języki pisane od prawej do lewej strony takie jak Hebrajski, Arabski czy Perski. Za pomocą systemu można również tworzyć wielojęzyczne ankiety. SurveyMonkey mocno odstaje tu od konkurenta.

Praca grupowa

W MySurveyLab funkcjonalność dostępna jest w pakietach Professional oraz Enterprise. System pozwala na dodanie dowolnej liczby użytkowników (pakiet Enterprise) oraz zarządzanie uprawnieniami dla poszczególnych ankiet.

SurveyMonkey do skorzystania z funkcjonalności wymaga pakietu Gold. Każdy nowy użytkownik kosztuje tyle co nowy abonament, tak więc przy większej ilości użytkowników produkt robi się na prawdę drogi. Podobna funkcjonalność w praktyce jest pięć razy droższa w stosunku do MySurveyLab. Brak możliwości zarządzania dostępem do poszczególnych ankiet.

Obsługa

MySurveyLab zapewnia wsparcie w języku polskim i angielskim. Dodatkowo w ramach pakietu Enterprise zapewnia rozwój narzędzia na żądanie oraz możliwość dostosowania systemu do potrzeb klienta. SurveyMonkey niestety nie zapewnia wsparcia w języku polskim. Chociaż strona jest przetłumaczona na wiele języków nie ma wśród nich polskiego.

Analiza danych

Oba narzędzia pozwalają na eksport wyników ankiet do formatów CSV, Excel, Powerpoint oraz SPSS. Oba umożliwiają tworzenie tabel krzyżowych, chociaż MySurveyLab ma tą funkcjonalność znacznie lepiej rozbudowaną. Tabele krzyżowe w mysurveylab mogą być wielowymiarowe. System dodatkowo automatycznie liczy test chi-kwadrat dla analizowanych zmiennych.

Porównanie wybranych funkcjonalności

 

 

MySurveyLab SurveyMonkey
Ankiety mobilne Tak Tak
Obsługa wielu języków Tak Nie
Praca grupowa Tak Nie
Zaawansowane rodzaje pytań (Heat Mapa, Hot Spot) Tak Nie
Obsługa w języku polskim Tak Nie
Bezpieczeństwo (SSL / HTTPS) Tak Tak
Eksport wyników do CSV, Excel, SPSS Tak Tak
Tabele krzyżowe Tak Tak
Serwery na terenie EU Tak Nie
Zgodność z RODO Tak Nie
Rozwój narzędzia na żądanie Tak Nie